Grafik, Dijital ve İnteraktif Tasarımlar

TASARIM

TASARIM
Grafik, Dijital ve İnteraktif Tasarımlar, Web Site Tasarım ve Yazılım Efeler Aydın

Tasarım, bir planın, bir nesnenin veya bir inşaat sürecinin (mimari çizimler, mühendislik çizimleri, iş süreci vb.) Oluşturulmasıdır. Elizabeth Adams, Hurwitz tarafından neyin gerekli olduğu araştırması olarak kısaca tanımlandı. [[1] Genel olarak uygulamalı sanat ve görsel sanatlar, mühendislik, mimarlık, peyzaj ve diğer yaratıcı çalışmalar çerçevesinde ele alınmaktadır. Hem isim hem de fiil olarak kullanılır. Tasarım, yeni bir nesne veya ürün (makine, mobilya, endüstriyel ürün vb.), Mekan ve mekan (yapı,peyzaj) için bir plan oluşturma ve geliştirme sürecini ifade eder. Taslak, hem nihai plan hem de taslak (bir çizim, modelleme vb.) Veya bir plan ya da taslağın (üretilen bir nesne, ürün, mekan ve alan) sonucu için kullanılır.

Fakat günümüzde tasarımın birçok alanı vardır. Görsel sanatlar içinde en bilinenlerinden grafik tasarım olmak üzere mimarlık, iç mimarlık, mühendislik, peyzaj tasarımı, endüstriyel tasarım ve moda tasarımını örnek gösterebilir.


Web Tasarımı Nedir?

 

Web tasarımı, web sitesinin arama motorlarındaerişilebilirliğini sağlayan ve insanları, kurumları, ürünleri ve hizmetlerigösteren grafik ve metinleri birleştiren kaliteli bir çalışmadır. Web tasarımınedir? Söylendiğinde kısaca dijital ortamda görünen bireylerin ve kurumlarınyüzü olarak adlandırılabilir.

 

Web tasarımı

 

İnternet tarayıcıları tarafından görülebilen özel olaraktasarlanmış bir tasarım olan web tasarımı HTML dilindedir ve uzmanlartarafından yapılır. Bu işi yapan kişilere ayrıca web yöneticisi veya webtasarımcısı da denir. Web tasarımı nedir? bireyler ve kurumlar için resmi bilgikanalı olarak adlandırılabilir. Kaliteli bir web tasarımı, web sitesinin hedefmüşteriyi yakalaması için çok önemlidir ve özellikle kullanıcı dostu olmalıdır.

 

Web Tasarım Öğeleri

 

Bir web tasarımı, web sitesinin kalitesini belirleyen önemliunsurlar içerir. Öncelikle, görsel olarak dikkat çekici unsurların yanı sıraiçerik, özgünlük ve güvenlik, web sitesinin kalitesini etkileyen önemliözelliklerdir.

 

Dizayn, grafik tasarım, HTML veya CSS kodlaması, CMSentegrasyonu ve testinden sonra web tasarımı tamamlandı. Web tasarımı nedir?web siteleri oluşturma işlemi çağrılabilir. Şimdi web tasarımının unsurlarınabir göz atalım:

 

Düzen: Web sitesinde kullanılan grafikler ve metinler dikkatçekici olmayacak biçimde belirli bir sırada olmalıdır. Bilgiye hızlı birşekilde ulaşmada sipariş önemlidir. Bu özellik, kullanıcının web sitesindekalmasını sağlar.

 

Renk: Renk seçimi isteğe bağlı olsa da, tercihler markaimajını ve kurumsal kimliği yansıtan renkleri tercih etmelidir.

 

Grafikler: Sayfanın açılış hızını olumsuz yönde etkilemeyengrafikler, logolar veya simgeler kullanmak önemlidir.

 

Yazı Tipleri: Yazı tipleri, web sitesi tasarımınızınkalitesinde oldukça etkilidir. Pek çok web tarayıcısı güvenli web fontlarınıbile kaliteli bir şekilde görüntüleyebilir. Bu nedenle, kabul edilen yazıtipleri tercih edilmelidir.

 

İçerik: Görsel ve metin içeren içerik, ürün ve hizmetlerintanıtımında bilgilendirici ve seo uyumlu olmalıdır. İçeriğin alakalı anahtarkelimeler içermesi arama motoru optimizasyonu olan seo için önemlidir.

 

Profesyonel Web Tasarımı

 

Profesyonel web tasarımı, dijital ortamda hak ettiği yerinialmak isteyenlerin ve kurumların seçimidir. İşletmeleri çevrimiçi olarak hemgüvenilir hem de benzersiz olarak gösterir. Web sitelerinin öneminin arttığıgünümüz dünyasında başarılı ve hedefli bir web sitesi için sektöre uygunlukiçerik ve tasarım olarak önemlidir. Bu nedenle, site yalnızca ulusal değil,aynı zamanda uluslararası müşterilere eşit olacağı için, hedef kitlesi gündengüne büyüyecek. 24/7 açık bir web sitesi, özellikle bir e-ticaret sitesi, gününherhangi bir saatinde satış yapmak anlamına gelir. Profesyonel bir web tasarımıile satış ve pazarlama gelirindeki artış, reklamlardaki azalma ve kampanyaharcamaları mümkündür.

 

Web Tasarımında nelere dikkat edilmelidir?

 

Her çalışmada olduğu gibi web tasarımında hedef önemlidir.Web sitesi amacına hizmet edecek şekilde tasarlanmalı, şirketi müşteriye endoğru ve en hızlı şekilde yönlendirmeli, kullanıcı dostu olmalı ve aramamotorlarına uygun bir biçimde kodlanmalıdır.

 

Sitenin görsel yönünü belirleyen web tasarımı çok fazlaziyaretçiyi çekecek ve ziyaretçiler sitede uzun süre kalacak, web sitesi aramamotorlarında ilk sırada yer alacak. Müşteri odaklı bir web tasarım çalışması;kurumsal kimliği doğru şekilde yansıtan ve ziyaretçilere güven veren dinamik,yönetilebilir, işlevsel, seo uyumlu bir formattır. Ulusal ve uluslararasıdüzeyde ürün ve hizmetlerin tanıtımı için çok önemlidir ve potansiyelmüşterilere kolay erişim sağlar.


Kaynakça

^ Becer, E., (2008). İletişim ve Grafik Tasarım. (6. Basım).Ankara: Dost Kitabevi Yayınları

Web Site Tasarım ve Yazılım Efeler Aydın