GRAFİK, DİJİTAL, İNTERAKTİF ve WEB TASARIM ÇALIŞMALARI

WEB TASARIM

WEB TASARIM

Grafik, Dijital ve İnteraktif Tasarımlar

Web Tasarımı Nedir?

 

Web tasarımı, web sitesinin arama motorlarındaerişilebilirliğini sağlayan ve insanları, kurumları, ürünleri ve hizmetlerigösteren grafik ve metinleri birleştiren kaliteli bir çalışmadır. Kısacadijital ortamda görünen bireylerin ve kurumların yüzü olarak adlandırılabilir.

Web tasarım; İnternet tarayıcıları tarafından görülebilenözel olarak tasarlanmış bir tasarım olan web tasarımı HTML dilindedir veuzmanlar tarafından yapılır. Bu işi yapan kişilere ayrıca web yöneticisi veya webtasarımcısı da denir. Bireyler ve kurumlar için resmi bilgi kanalı olarak daadlandırılabilir. Kaliteli bir web tasarımı, web sitesinin hedef müşteriyiyakalaması için çok önemlidir ve özellikle kullanıcı dostu olmalıdır.

 

Web Tasarım Öğeleri

Bir web tasarımı, web sitesinin kalitesini belirleyen önemliunsurlar içerir. Öncelikle, görsel olarak dikkat çekici unsurların yanı sıraiçerik, özgünlük ve güvenlik, web sitesinin kalitesini etkileyen önemliözelliklerdir.

 

Grafik tasarım, HTML veya CSS kodlaması, CMS entegrasyonu vetestinden sonra web tasarımı tamamlanmış olur.

 

Şimdi web tasarımının unsurlarına bir göz atalım:

Düzen: Web sitesinde kullanılan grafikler ve metinler dikkatçekici olmayacak biçimde belirli bir sırada olmalıdır. Bilgiye hızlı birşekilde ulaşmada sipariş önemlidir. Bu özellik, kullanıcının web sitesindekalmasını sağlar.

Renk: Renk seçimi isteğe bağlı olsa da, tercihler markaimajını ve kurumsal kimliği yansıtan renkleri tercih etmelidir.

Grafikler: Sayfanın açılış hızını olumsuz yönde etkilemeyengrafikler, logolar veya simgeler kullanmak önemlidir.

Yazı Tipleri: Yazı tipleri, web sitesi tasarımınızınkalitesinde oldukça etkilidir. Pek çok web tarayıcısı güvenli web fontlarınıbile kaliteli bir şekilde görüntüleyebilir. Bu nedenle, kabul edilenyazıtipleri tercih edilmelidir.

İçerik: Görsel ve metin içeren içerik, ürün ve hizmetlerintanıtımında bilgilendirici ve seo uyumlu olmalıdır. İçeriğin alakalı anahtarkelimeler içermesi arama motoru optimizasyonu olan seo için önemlidir.

 

 

Web Tasarımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Her çalışmada olduğu gibi web tasarımında hedef önemlidir.Web sitesi amacına hizmet edecek şekilde tasarlanmalı, şirketi müşteriye endoğru ve en hızlı şekilde yönlendirmeli, kullanıcı dostu olmalı ve aramamotorlarına uygun bir biçimde kodlanmalıdır.

Sitenin görsel yönünü belirleyen web tasarımı çok fazlaziyaretçiyi çekecek ve ziyaretçiler sitede uzun süre kalacak, web sitesi aramamotorlarında ilk sırada yer alacak. Müşteri odaklı bir web tasarım çalışması;kurumsal kimliği doğru şekilde yansıtan ve ziyaretçilere güven veren dinamik,yönetilebilir, işlevsel, seo uyumlu bir formattır. Ulusal ve uluslararasıdüzeyde ürün ve hizmetlerin tanıtımı için çok önemlidir ve potansiyelmüşterilere kolay erişim sağlar.

Profesyonel web tasarımı, dijital ortamda hak ettiği yerinialmak isteyenlerin ve kurumların seçimidir. İşletmeleri çevrimiçi olarak hemgüvenilir hem de benzersiz olarak gösterir. Web sitelerinin öneminin arttığıgünümüz dünyasında başarılı ve hedefli bir web sitesi için sektöre uygunlukiçerik ve tasarım olarak önemlidir. Bu nedenle, site yalnızca ulusal değil,aynı zamanda uluslararası müşterilere eşit olacağı için, hedef kitlesi gündengüne büyüyecek. 7/24 açık bir web sitesi, özellikle bir e-ticaret sitesi, gününherhangi bir saatinde satış yapmak anlamına gelir. Profesyonel bir web tasarımıile satış ve pazarlama gelirindeki artış, reklamlardaki azalma ve kampanyaharcamaları mümkündür.

 

Web Site Tasarım ve Yazılım Efeler Aydın