Yazılım

YAZILIM

YAZILIM
Web Site Yazılım Efeler Aydın

Yazılım nedir?

Yazılım, birbirleriyle iletişim kurabilmeleri ve birbirleriyle uyum sağlayabilmeleri için çeşitli ve çeşitli görevleri yerine getirmek üzere tasarlanan elektronik cihazların görevlerini veya kullanılabilirliğini geliştirmek için kullanılan makine komutlarıdır.

Yazılım, elektronik cihazların belirli bir görevi yerine getirmesini sağlayan tüm programlara verilen addır. Başka bir deyişle, mevcut bir sorunu çözmek için bilgisayar dili kullanılarak yaratılmış anlamlı ifadeler topluluğudur. Yazılım için çeşitli diller mevcuttur. Bazıları Pascal, C ve Java.

 

Bilgisayar yazılımı çeşitleri

 

Bilgisayar yazılımı 3 ana grupta incelenebilir.


Sistem Yazılımı

 

İşletim sistemi, derleyiciler (yazılı programı makine diline dönüştüren yazılım) ve bilgisayarın çalışmasını sağlayan çeşitli tesislerdir.

 

Uygulama Yazılımı

 

Bunlar çek, senet, stok kontrolü, bordro, kütüphane kayıtlarını tutan programlar ve müşterilerin bankalardaki para hesaplarını tutan programlar gibi yazılımlardır.

 

Tüm sistem programlarında, bilgisayarın tüm donanım ve yazılım kaynaklarını kontrol eden en temel yazılım işletim sistemi ve uygulama yazılımı kullanıcılarının çalıştırılmasına ve kontrol edilmesine olanak sağlar.

 

Dönüştürücü Yazılımı

 

Herhangi bir dilde yazılmış programı makine diline çeviren bir yazılımdır.

 

Yazılım Türleri

 

Sistem Yazılımı

 

Sistem Yazılımı, bilgisayar kullanımı için gerekli temel işlevleri sağlar ve bilgisayar donanımında ve sistem uygulamasında yardımcı olur. Aşağıdaki kombinasyonları içerir:

 

Aygıt Sürücüleri

 

İşletim Sistemleri

 

Sunucular

 

Araçlar

 

Pencere Sistemleri

 

Sistem Yazılımı, çeşitli bağımsız donanım bileşenlerinin uyumluluğundan sorumludur.

 

Sistem Yazılımı, bilgisayar donanımını çalıştırmak ve uygulama yazılımını çalıştırmak için bir platform sağlamak üzere tasarlanmışbir bilgisayar yazılımıdır.

 

En temel sistem yazılımı türleri:

 

Bilgisayar BIOS'u ve ürün yazılımı: Bir bilgisayara bağlıveya bilgisayara bağlı donanımı çalıştırmak ve kontrol etmek için gereken temel işlevleri sağlar.

 

İşletim sistemi (önde gelen örnekler; Microsoft Windows, MacOS X ve Linux): Bilgisayar parçaları; bellek ve birlikte çalışacak görüntüleri sağlamak gibi görevleri gerçekleştirmek için disk veya monitör arasında veri alışverişi. Ayrıca, ileri teknoloji sistem yazılımı ve uygulama yazılımı çalıştırmak için bir platform sağlar.

 

Yardımcı Program: Bilgisayarı analiz etmeye, yapılandırmaya, yönetmeye ve optimize etmeye yardımcı olur.

 

Sistem yazılımı terimi bazı yayınlarda yazılım geliştirme araçlarını tanımlamak için de kullanılır. Bilgisayar alıcıları, işletim sistemini öncelikli olarak dikkate alarak nadiren bir bilgisayar alır. Ancak, bunun tersi, cep telefonları gibi cihazlar satın alan kişiler için geçerli olabilir. Çünkü, iPhone'da olduğu gibi, son kullanıcının bu tür cihazların sistem yazılımını değiştirmesi çok zordur. Ek olarak, sistem yazılımı genellikle dahili veya önceden kurulmuş, faydalı ve hatta gerekli bir altyapı kodu olarak işlev görür. Sistem yazılımı dışında, kullanıcıların doküman oluşturmasına, oyun oynamasına, müzik dinlemesine veya internette dolaşmasına izin veren yazılıma uygulama yazılımı denir.


Yazılım, elektronik cihazların belirli bir görevi yerine getirmesini sağlayan tüm programlara verilen genel addır. Yazılım, birbirleriyle iletişim kurabilmeleri ve uyum sağlayabilmeleri için farklı görevleri gerçekleştirmek üzere tasarlanan elektronik makinelerin görevlerini iyileştirmeye yönelik makine komutlarıdır. Yazılım; sistem yazılımı ve uygulama yazılımı. Programlama dilinde yazılmış kullanıcı odaklı yazılıma uygulama yazılımı denir. Uygulama yazılımı genellikle bir işletim sistemi altında çalışmak üzere hazırlanır. Uygulama yazılımının hatasız bir donanımda çalışmasını sağlayan temel programa sistem yazılımı denir.


Yazılım Dilleri

 

Yazılım bir sorunu çözmek için bilgisayar dili kullanılarak oluşturulmuştur. Yazılım için çeşitli diller mevcuttur. Bu diller, uygulama yazılımı ve işletim sistemleri yazmak ve oluşturmak için kullanılan programlardır. En yaygın kullanılan ve iyi bilinen yazılım dilleri arasında Java, Delphi, Pascal, C ve Visual Basic bulunur.

 

Notlar

 

^ TDK IT Sözlüğünde Tanım: Bilgisayarda donanım ıcanlandırmak için kullanılan tüm programlar, prosedürler, programlama dilleri ve dokümantasyon.

  

Web Site Yazılım Efeler Aydın